Žiarská chata

GPS: N49o10´52´´ E19o43´10´´
Nadmorská výška: 1 324m n.m.

Lokalita: Žilinský kraj, okres Liptovský Mikuláš, oblasť Žiarska dolina

Na sever od obce Žiar vo vzdialenosti 8km sa nachádza vysokohorská, turistami a skialpinistami obľúbená a hojne navštevovaná, Žiarska chata. Je v prevádzke po celý rok.
Ponúka možnosť občerstvenia a ubytovania pre turistov, ktorí si od nej môžu voliť túry do Smutného sedla, Žiarskeho sedla, na Baranec, Plačlivé, Ostrý Roháč, Baníkov alebo Volovec. Okolo chaty vedie modrá značka (trasa ústie Žiarskej doliny cez Smutné sedlo až k Ťatliakovej chate) a zelená značka (trasa z Otrhancov, Hrubého vrchu a Jamnickej doliny na Baníkov a do Roháčskej doliny). Na vzdialenosť 15min. od chaty po zelenej značke sa možete pokochať pohľadom na Šarafiov vodopád. Je tu možnosť zakúpenia si suvenírov a tiež požičanie si kolobežiek, na ktorých sa dá po asfaltovej ceste prejsť až k začiatku doliny.
Pôvodná chata bola postavená v roku 1939. V roku 1944 bola vypálená. Obnova chaty začala v roku 1946 postupne, až v roku 1979 bola elektrifikovaná. Súčasná podoba Žiarskej chaty vznikla po kompletnej rekonštrukcii v roku 2006. ponúka ubytovanie v apartmánoch s vlastnou kúpeľňou, v dvoj, troj štvorlôžkových izbách so spoločným sociálnym zariadením a v nocľahárni s vlastným spacím vakom.
Na chate stravovanie zabezpečuje reštaurácia s jedálňou, na ďalšie občerstvenie slúži bar a salónik.
V prípade, že si turista berie so sebou psa, je možné ho umiestniť vedľa chaty v koterci. Pes prístup do chaty nemá.
Vstup autom do Žiarskej doliny je povolený len mimoriadne a to ubytovaným turistom na chate, prísť, zaparkovať a po skončení pobytu odísť. Jednodňoví turisti môžu auto odstaviť na parkovisku alebo pri niektorom rekreačnom zariadení na začiatku doliny.
Žiarska dolina je vyhľadávaná v zime skialpinistami pre vhodný terén, ktorý je prístupný iba pešo alebo na lyžiach. Medzi Žiarskou chatou a symbolickým cintorínom sa nachádza jediný tréningový park skialpinistov na Slovensku „BCA Beacon Training Park. Skialpinisti sa môžu pohybovať v koridore Malých a Veľkých Závratov.


728x90