Oravská galéria

Oravská galéria

Oravská galéria s počtom 8000 ks výtvarných diel patrí medzi najvýznamnejšie verejné galerijné inštitúcie na Slovensku.

Oravská galéria, regionálna galéria s krajskou pôsobnosťou pre Žilinský samosprávny kraj, bola založená v roku 1965 a sídli v Dolnom Kubíne na Hviezdoslavovom námestí v Župnom dome zo 17. storočia.

Jej zbierkový fond je rozčlenený do ôsmich výtvarných disciplín a piatich okruhov – staré výtvarné umenie 15.-19. storočia, slovenské výtvarné umenie 20.storočia, zahraničné výtvarné umenie, tradičné ľudové výtvarné umenie a insitné umenie. Zastúpená je tu maľba, plastika, grafika, úžitkové umenie a iné výtvarné disciplíny.

Popri trvalých expozíciách v Župnom dome v Dolnom Kubíne (Staré umenie 15. a 19. storočia, Ikony, Slovenské výtvarné umenie 20. storočia, Tradičné ľudové umenie – výber, Mária Medvecká – maliarka Oravy) galéria organizuje výstavy v dvoch výstavných priestoroch. Oravská galéria pôsobí v troch okresoch Oravy a všetky jej trvalé expozície sa nachádzajú v pamiatkových objektoch.

Okrem Župného domu v Dolnom Kubíne prevádzkuje trvalé expozície tradičného ľudového výtvarného umenia na Slanickom ostrove umenia na Oravskej priehrade a Galériu Márie Medveckej v Tvrdošíne.
Pri príležitosti 45. výročia založenia galérie je od decembra 2010 sprístupnenástála expozícia v Župnom dome pod názvom “Štefan Siváň – rezbár z Oravy“.

Otváracie hodiny

Pondelok: zatvorené

Utorok – Nedeľa: 10:00 – 17:00
Cenník

Dospelí: od 1 €
Zľavnené vstupné: od 0,50 €
Kompletný cenník poskytne prevádzkovateľ

Kontakt

Oravská galéria

Hviezdoslavovo námestie 11

026 01 Dolný Kubín

Tel.: +421 (0) 43/ 586 32 12

E-mail: orgaldk@vuczilina.sk, ogaleria@nextra.sk

Web: Oravská galéria

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Ako bude reklama vypadať?
-
Zobraziť formulár pre nákup