Hrad Beckov

Legendami opradená zrúcanina Beckovského hradu sa vypína na strmom 50 m vysokom brale v obci Beckov neďaleko rieky Váh na západnom Slovensku. Dominantnosť brala a dojem jeho nezdolateľnosti láka ľudí k jeho návšteve, pretože sa tu pozoruhodným spôsobom spájajú prírodné podmienky a architektúra ako ľudské dielo.

Hrad, ktorý sa spomína už v roku 1200, patril pôvodne kráľovi. Koncom 13. storočia sa stal majetkom Matúša Čáka. Na prelome 14. a 15. storočia ho dostala do zálohu a neskôr odkúpila rodina Stiborovcov.

Po nich sa majiteľmi hradu stali Bánffyovci, ktorí gotický hrad prestavali na renesančné sídlo. Zlepšili a dobudovali aj jeho opevnenie, takže hrad nedobyli ani Turci koncom 16. storočia. Po vymretí Bánffyovcov sa Beckovský hrad stal  majetkom viacerých šľachtických rodín, ktoré však bývali v obci. Po požiari v roku 1729 začal pustnúť.

K histórii hradu sa viaže viacero povestí. Podľa jednej z nich sa názov hradu odvodzuje od mena šaša Becka, pre ktorého dal hrad vybudovať vojvoda Stibor.

Ďalšia povesť hovorí o tom, ako hradný pán zhodil zo skaly sluhu za to, že mu chrániac svoje dieťa zabil obľúbeného psa. Sluha pri páde zo skaly stihol zakričať, že sa stretnú „do roka a do dňa“. Presne v tomto čase hradného pána uštipla do oka vretenica, a tak oslepený spadol do priepasti.

Zakonzervované zrúcaniny hradu turisti navštevujú najmä v júli, keď sa tu usporadúvajú hradné slávnosti spojené s dobývaním hradu.  V podhradí, v kúrii Ambrovcov, sa nachádza múzeum k dejinám hradu.

Prístup: autom do obce Beckov, odtiaľ pešo popri domoch asi 5 minút

Zdroj: Dajama

Otváracie hodiny

1. Jún – 31. August
Pondelok – štvrtok, nedeľa: 9.00 – 17.30
Piatok – sobota: 9.00 – 20.30
Kompletné otváracie hodiny poskytne prevádzkovateľ

Cenník

Dospelí: od 3,30 €
Zľavnené vstupné: od 2,20 €
Kompletný cenník poskytne prevádzkovateľ

Kontakt

Hrad Beckov, Informácie – počas pracovných dní od 7:30 h do 15:30 h

Beckov č. 180

916 38 Beckov

Tel.: +421 (0) 32/774 27 27

E-mail: info@hrad-beckov.sk

Web: www.hrad-beckov.sk

 

 


Ako bude reklama vypadať?
-
Zobraziť formulár pre nákup
728x90